Drupal CMS

Prawdopodobnie najlepszy opensourc'owy CMS na świecie

Joomla, Wordprees a może Drupal ?

Każdy kto dopiero zaczyna swoją przygodę z budowaniem stron internetowych (szczególnie opartych o system zarządzania treścią) ma pewien mętlik w głowie i zachodzi w myśli, który z nich będzie najlepszy.

Napotkać można różne opinie na temat tego jaki CMS wybrać, jednak spoglądając na ich częstotliwość, najczęściej porady dotyczą wyboru pośród systemami WordPress, Joomla i Drupal.

Który z nich jest najlepszy ? Wybór może być bardzo ciężki, bo wszystko zależy od charakteru naszej strony, ilości użytkowników oraz pożądanych funkcjonalności. Dla jednego z nas lepszy będzie WordPress, dla innego Joomla, a jeszcze komuś innemu Drupal zaoferuje to, co w dwóch poprzednich CMS’ach jest po prostu nieosiągalne.

Przyglądając się bliżej charakterystyce wspomnianych systemów należy nadmienić, że :

WordPress jest przeznaczony dla użytkowników, którzy szukają rozwiązania popularnego, łatwego w obsłudze, dzięki zastosowaniu prostego menu oraz dostępności tysiąca wtyczek, ogólnodostępnych motywów graficznych.

Korzystając z WordPress nie sposób nie odnieść wrażenia, że wszystko jest na swoim miejscu, a większość czynności możemy wykonywać intuicyjnie, nawet nie posiadając zbyt zaawansowanej wiedzy od strony informatycznej.

Gdy pojawi się w naszej głowie pomysł na pewną funkcjonalność strony, z pewnością znajdziemy wtyczkę, która spełni nasze oczekiwania, gdyż tych w Internecie jest tysiące.

O ile tworzenie prostych stron jak blog czy strona firmowa w WordPressie jest przyjemne, to wykonywanie bardziej skomplikowanych czynności jak tworzenie grafiki (motywów) czy wtyczek wymaga od nas znajomości przede wszystkim języka PHP, ale także HTML i CMS. O ile ktoś nie wykona tej pracy za nas lub nie znamy się na tym dość dobrze, nasza praca może stanąć w miejscu.

Niejako przeciwieństwem oprogramowania WordPress jest Drupal, który określany jest mianem najbardziej kompleksowego systemu CMS, a często nawet przez niektórych uważany jest bardziej za środowisko programistyczne niż CMS.

Niewątpliwie Drupal daje możliwości, które w innych skryptach wymagają instalacji setek dodatków, jednak tutaj (podobnie do WordPress) musimy znać języki PHP, HTML i CSS.

Z całą pewnością tworząc strony internetowe na Drupalu będziemy mogli stworzyć blog hobbystyczny, stronę firmową, ale także poważny sklep internetowy, co pokazuje szerokie spektrum zastosowania tego systemu.

Po środku walki WordPress z Drupalem stoi Joomla, która jest niejako rozwiązaniem po „środku” – korzystając z Joomli nie będziemy przeprowadzali tak skomplikowanych czynności jak na rozbudowanym Drupalu, ale nie wszystko odbywa się tak intuicyjnie jak na WordPressie.

Choć Joomla daje nam wiele możliwości, to wymaga jednak sporych nakładów finansowych jeżeli chcemy skorzystać z zaawansowanych wtyczek, które w przeciwieństwie do wtyczek WordPressa, najczęściej są odpłatne.

Można powiedzieć, że Joomla jest przeznaczona dla bardziej zaawansowanych użytkowników WordPressa, którzy szukają większych możliwości, ale obawiają się podjęcia wyzwania z najbardziej zaawansowanym ze wspomnianych systemów, czyli Drupalem.

Joomla, Wordprees a może Drupal ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę